Rozwiązania światłowodowe w Automatyce


Przełącznice światłowodowe na szynę DIN.

Po wykonaniu spawania światłowodów, należy zabezpieczyć włókna w przełącznicy światłowodowej.

Godnym polecenia jest rozwiązanie, gdzie montuje się przełącznice światłowodową na szynę DIN w szafie automatyki.

Przełącznica światłowodowa występuje w odmianie: 12portów SC - 24 porty LC, 16 portów LC - 8 portów SC

Wariant:16 portów LC - 8 portów SC

Zastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodówZastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodówZastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodówZastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodówZastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodówZastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodów

Wariant 12 portów SC- 24 LC

Zastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodówZastosowanie przełącznicy światłowodowej w szafach z automatyką dla już zespawanych światłowodów

Światłowody MM czy SM do automatyki, które wybrać przy projektowanym systemie?

Plusami światłowodów Wielo-modowych (oznaczanych najczęściej jako MM, 50/125 OM2 OM3 OM4, 62,5/125 OM1) są:

-wiele systemów automatyki jest skonstruowana tylko pod światłowody wielomodowe (nie występują inne wersje urządzeń niż pod światłowody wielomodowe)

-są bardziej odporne na zabrudzenia i \"złe traktowanie\"

-system oparty na światłowodach MM działa do około 2 km (zwykle taka wartość jest podana jako graniczna na urządzeniach).

-urządzenia wielomodowe stosowane w automatyce są zwykle tańsze niż odpowiedniki jednomodowe.

Plusami światłowodów Jedno-modowych (oznaczanych najczęściej jako SM, 9/125 ) są:

-system oparty na światłowodach jednomodowych działa na wiele kilometrów (większość wkładek optycznych stosowanych w automatyce jako wartość graniczną podaje 20km, w rozwiązaniach ściśle telekomunikacyjnych odległości mogą być znaczenie większe liczone w setkach kilometrów)

-coraz tańsze stają się urządzenia jednomodowe wykorzystywane w automatyce, oraz stale zwiększa się dostępność nowych modeli.

-możliwość łączenia systemu w duże sieci, w tym zewnętrzne (np. dwie fabryki oddalone od siebie, połączone ze sobą światłowodem)

-możliwość łączenia poszczególnych odnóg systemu przez sieć przełącznic - rozgałęzień (np. korzystając ze złącz APC, które ograniczają zjawisko odbicia lasera od złącz rozłącznych)

-bardziej dostępne są kable jednomodowe o dużej ilości włókien (np. 96 włókien)

Dlaczego korzystać ze światłowodów przy automatyce na krótkich odległościach:
-kabel światłowodowy niweluje przenoszenie ładunków elektrycznych pomiędzy poszczególnymi szafami (np. różnice potencjałów). W razie wyładowań/piorunów/zwarć itp., uszkodzona zostaje jedna sekcja – ładunki nie są przenoszone kablem komunikacyjnym na inną szafą automatyki.
-światłowody nie są podatne na elektryczne zakłócenia sygnałów